Niedowidzenie (amplyopia) zwane również leniwym okiem jest najczęstszą przyczyną problemów ze wzrokiem u dzieci, która dotyka 2-3% dzieci. Niedowidzenie zwykle zaczyna się w wieku niemowlęcym lub wczesnym dzieciństwie i jest związane z gwałtownym rozwojem układu wzrokowego w pierwszych latach życia. Wówczas rozwijają się ważne połączenia nerwowe, które pozwalają na przepływ światła między mózgiem a nerwami wzrokowymi. Niedowidzenie występuje, gdy mózg faworyzuje jedno oko i rozwija połączenia nerwowe tylko do jednego oka. Oko słabsze jest ‘wyłączane’, jest to proces, który w przypadku braku leczenia u dzieci cały czas postępuje. Przez brak połączeń nerwowych tzw. leniwe oko widzi gorzej, dziecko ma problemy z postrzeganiem głębi i widzeniem przestrzennym.
Jakie są przyczyny powstania niedowidzenia?
Podstawowymi przyczynami powstania niedowidzenia są wszystkie uwarunkowania i wady wzroku, które prowadzą do tego że jedno lub oboje oczu może zostać ‘wyłączone’ z procesu widzenia.
Niedowidzenie w jednym oku może powstać w skutek:
- Różnowzroczności czyli różnej wady refrakcji w każdym z oczu np. jedno oko jest krótkowzroczne (wada +), a drugie dalekowzroczne (wada -). Różnica w obrazie jaki odbiera każde z oczu jest na tyle duża, że niemożliwe staje się widzenie obuoczne i mózg ‘wyłącza’ oko z większą wadą.
- Zeza, w tym przypadku wyłączone zostaje oko, które ustawia się nieprawidłowo (zezuje).
- Ograniczenia używania – powodem mogą być różnego rodzaju schorzenia np. zaćma lub zmiany rogówkowe, które prowadzą do osłabienia widzenia w jednym oku.
Niedowidzenie obuoczne:
Występuje o wiele rzadziej niż niedowidzenie w jednym oku. Główną przyczyną jest nadwzroczność w obu oczach która nie jest rozpoznana i skorygowana w odpowiednim czasie (okulary, soczewki). Wówczas obraz na obu oczach jest słabej jakości.
Serwis lazyeyeproject.com ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej i medycznej, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Great content! Keep up the good work!