Objawy niedowidzenia, kiedy udać się do lekarza?

Niedowidzenie rozwija się najczęściej w wieku niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie. Nieleczone niedowidzenie wpływa na widzenie i postrzeganie głębokości. Dzieci z niedowidzeniem mają problemy z koordynacją ruchową i nauką, co przekłada się również na kontakty z rówieśnikami i pewność siebie. Są to objawy typowe również dla innych problemów jak więc rozpoznać niedowidzenie i kiedy udać się do lekarza?

Zachowanie dziecka

Dziecko, które od najmłodszych lat ma problem z widzeniem nie jest świadome że można widzieć inaczej, lepiej. Nie przyjdzie do nas i nie powie, że źle widzi ponieważ to w jaki sposób widzi jest dla niego czymś naturalnym, nie zna innej perspektywy. Dziecko z problemem niedowidzenia od najmłodszych lat uczy się funkcjonować widząc świat w specyficzny dla siebie sposób i z tego powodu rodzicom bardzo trudno rozpoznać problem na wczesnym etapie rozwoju dziecka.

Dopiero kiedy dziecko zaczyna interesować się zabawami wymagającymi koordynacji wzrokowo-ruchowej rodzice dostrzegają, że może odbiegać od swoich rówieśników. Wynika to z tego, że w w skutek niedowidzenia w jednym z oczu nie wykształca się prawidłowo widzenie obuoczne i dziecko ma problem z widzeniem przestrzennym. Rodzice często widzą niepokojące objawy w zachowaniu dziecka ale nie wiedzą z czego wynikają ani gdzie szukać pomocy. Dodatkowo przyczyn takich zachowań jest naprawdę wiele. Przykładowe zachowania dziecka, które mogą świadczyć o niedowidzeniu:

  • strach przed huśtawką, schodzeniem ze schodów, sportami (hulajnoga, rowerek), problem z łapaniem piłki, jakimikolwiek czynnościami lub zabawami, które wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • niechęć do zabaw wymagających koordynacji ręka-oko np. klocki, kolorowanki, puzzle
  • przekręcanie lub przechylanie głowy podczas oglądania książek, telewizji.

Pamiętajmy, że niepokojące objawy nie muszą występować lub być na tyle widoczne aby nas zaniepokoiły! Dużo dzieci z niedowidzeniem radzi sobie na tyle dobrze, że problem zaczyna być zauważalny dopiero w szkole gdy dziecko ma problem z czytaniem i pisaniem.

Problem ze wzrokiem w rodzinie

Na pewno problemy ze wzrokiem u rodziców lub bliskich osób z rodziny powinny być czerwoną lampką do tego, aby udać się z dzieckiem jak najwcześniej do lekarza. Nawet w przypadku braku objawów, warto pamiętać że istnieje dużo większe prawdopodobieństwo że u dziecka mogą wystąpić problemy ze wzrokiem.

Zez

Zez może powodować niedowidzenie lub odwrotnie, być konsekwencją niedowidzenia spowodowanego np. różnowzrocznością. Czasami oko, które niedowidzi i jest wyłączane z procesu widzenia zaczyna i ‘uciekać’. Jeżeli zauważysz, że dziecku zaczęło uciekać oko udaj się niezwłocznie do okulisty by zdiagnozować przyczynę.

Jak pomóc dziecku?

Czasami rodzice, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi niepokojących objawów w zachowaniu dziecka słyszą od bliskich im osób a nawet specjalistów żeby poczekać, że dziecko ma swoje tempo rozwoju. W przypadku niedowidzenia tak jak i innych schorzeń czas leci, a problem się pogłębia. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze postawienie diagnozy i rozpoczęcie terapii wzrokowej. Im wcześniej rozpoczęta terapia tym krótsze leczenie i lepsze efekty.

Co więc zrobić? Udać się do lekarza okulisty – zawsze warto wykonywać badania profilaktyczne i kontrolne małemu dziecku, a jeżeli są ku temu wskazania powtarzać je nawet co roku lub zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty.

Standardowy kalendarz kontroli wzroku dziecka:

  • 3 miesiąc życia pierwsze badanie profilaktyczne powinno być wykonane po 3 miesiącu życia
  • 2 lata – standardowo kolejne badanie kontrolne warto wykonać u dzieci 2-3 letnich
  • 3 – 5 lat – warto odbyć badania kontrolne również w okresie przedszkolnym
  • 6 – 7 lat – rozpoczęcie nauki w szkole

Jeżeli zauważasz niepokojące objawy lub ktoś w twojej najbliższej rodzinie ma problemy ze wzrokiem warto udać się na kontrolę wcześniej.

Nigdy nie jest za późno na leczenie

Na wielu blogach i serwisach internetowych podawane są informacje, że niedowidzenie można leczyć do ok. 6-7 roku życia gdyż jest to wiek, do którego kształtuje się w pełni układ wzrokowy. To prawda, że terapia przebiega krócej i dynamiczniej u małych dzieci. Warto jednak pamiętać, że obecnie oferowane terapie widzenia i technologie wpływają pozytywnie na poprawę wzroku w tzw. leniwym oku również u starszych dzieci, a nawet u dorosłych. Dlatego gdy słyszysz od lekarza, że niewiele można zrobić oprócz zasłaniania oka lub sugeruje, że sprawa jest raczej przegrana, koniecznie skonsultuj się z innym specjalistą.

Jest wielu specjalistów i klinik okulistycznych, które specjalizują się w leczeniu wad wzroku i są na bieżąco z najnowszymi terapiami widzenia. Jedną z dających świetne efekty terapii, którą możesz stosować we własnym domu są gry komputerowe. Terapia oparta jest na zastosowaniu w grze specjalnej kolorystyki i okularów 3D tak aby każde z oczu widziało inne elementy. Niedowidzące oko widzi czerwone elementy o wysokim kontraście, drugie oko widzi niebieskie elementy o niskim kontraście. Dwoje oczu musi ze sobą współpracować. Dzięki temu rozwijają się brakujące połączenia do oka niedowidzącego i rozwija się widzenie obuoczne. Lazyeyeproject.com stworzył grę opartą na tym rozwiązaniu z myślą o najmłodszych dzieciach. Wystarczy grać kilkanaście minut dziennie! Przeczytaj więcej o naszej grze i pobierz bezpłatną wersję testową.

Serwis lazyeyeproject.com ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej i medycznej, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x